Администрация Херсонского морского порта

Африканська чума свиней: небезпека для людини

Африканська чума свиней (АЧС) первинне місце розповсюдження — Південна Африка, саме звідси і назва хвороби. Інша назва - це хвороба Монтгомері. Вперше виявлене захворювання XX століття. Поетапно вірус був перенесений в Португалію, Іспанію і різні країни Америки. Ближче до кінця сторіччя почалося активне розповсюдження хвороби серед диких тварин. Потім інфекція поширилася на домашнє поголів’я.

АЧС - це хвороба інфекційного типу збудження. Провокує виникнення лихоманки, різних запальних процесів, некрозів і діатезів та інших проявів.

Хвороба провокує смертельний результат, у домашнього поголів’я не так багато тварин, які виробляють антитіла і переживають захворювання.

Симптоматика хвороби має схожі риси з стандартною лихоманкою, але збудник зовсім інший. Вірус, що провокує запалення - це Asfivirus, що відноситься до сімейства Asfarviridae. На сьогоднішній день вірус вже встиг кілька мутувати і виділяють сероимунньїе генотипи АЧС.

Геном АЧС вкрай стійкий до всіх видів впливів, не руйнується від кислоти рН від 2 до 13. Виживає при великій кількості температурних перепадів.

Схильний зберігати можливість до розмноження навіть при висиханні, кристалізації з-за низької температури і гнитті. Вірус виживає навіть при тривалому зберіганні м’яса в морозилці або перегнивании плоті. Єдиний доступний спосіб знищити бактерії - це термічна обробка при високій температурі.

Захворювання АЧС часто передається через слизові оболонки: кон’юнктиву, ротову порожнину. Навіть прямий контакт з твариною може спровокувати інфікування, вірус проникає крізь шкіру.

Серед переносників вірусу можуть виступати різні тварини і навіть люди. Так птахи, дрібні гризуни, які харчуються залишками корму у свиней основні переносники хвороби. Люди, які вживали м’ясо або вступали в контакт зі свинями можуть транспортувати вірус на шкірі чи в організмі. Також безпосередньо самі інфіковані свині є рознощиком хвороби.

Іншим джерелом інфікування є комахи, що переносять хвороботворні віруси, переважно паразити: воші, кліщі, мухи, комарі. Найчастіше спостерігається зараження через кліщів Ornithodoros. Особливо схильні до інфікування дикі кабани.

Першої характерною рисою АЧС стає виникнення плям цианозного типу, іноді видно кров’яні плями на шкірі. Будь-який з цих симптомів повинен бути обстежений ветеринарною службою. Підозрілих тварин потрібно відразу ж відокремити від решти стада, щоб визначити тип вірусу.

Ізолювати варто не тільки його, але і харчування, яке він вживає, воду. Нічого спільного з іншими тваринами бути не повинно. Потім необхідно провести обстеження інших особин. Висновок про стан здоров’я зробити не можна протягом інкубаційного періоду і до процесу обстеження. Патологічні зміни в будові органів і клінічна картина дозволяють визначити джерело появи плям чи інших хвороб. На жаль, але все стадо доведеться знищити, так як це ризик для всього регіону проживання, інакше інфекція через комах пошириться в епідемію.

Вірус має високий рівень агресії по відношенню до свиней і поширюється дуже швидко, тому очікувати одужання заборонено. При цьому сьогодні вакцина від АЧС просто відсутня, незважаючи на деякі гучні запевнення - це казка.

Єдиний вихід сьогодні - це повне знищення заражених особин і всього пов’язаного з ними.

При виявленні вогнища АЧС необхідно знищити все поголів’я худоби. При цьому попередньо забирається кров. Разом з трупами спалюють предмети побуту, з якими контактують свині, заражений корм. Решту золу слід змішати з негашеним вапном і закопати. Всі прилеглі ділянки вогнища АЧС обробляються за допомогою гарячого розчину натрію (з%) та формальдегіду (2%). Наближені до місця спалаху, тварини знаходяться в зоні ризику, тому їх ріжуть. М’ясо є придатним до вживання, але після термічної обробки, роблять консерви. Область зачистки - ю км. У всьому регіоні оголошується карантин. Триває він приблизно 6 місяців з моменту останнього спалаху і смерті свиней. Територія для вигону і утримання худоби непридатна до використання на протязі і року після зняття карантину, і вимагає перевірки відповідними органами.

Чим АЧС загрожує людям?

Більшість медичних і сан епідемічних станцій сходяться на думці, що даний вид чуми нешкідливий для людини. Люди не піддаються захворюванню, тим більше, що вірус гине при температурі 70°С. Приготоване м’ясо, навіть, якщо воно було заражено, не буде мати негативних наслідків для людини.

Існує і той фактор, що вірус постійно в стадії мутації, так що прогнозувати подальший розвиток ситуації досить складно. Повідомляється, що чоловік не здатний заразитися вірусом, так як ні одного клінічного випадку не було.

Основний збиток людям від африканської чуми економічного роду. Людство відчуває великі витрати на знищення величезної кількості свиней і проведення санітарних заходів. Тільки за останні 10 років у межах Росії було документально зафіксовано 500 спалахів чуми. Сумарна кількість знищеного поголів’я сьогодні становить понад 1 млн. В економічному відношенні втрати складають 30 млрд. руб. У всьому світі про масштаби хвороби та збитки можна тільки здогадуватися.

Для людини АЧС вважається безпечним вірусом. Навіть при придбанні зараженого м’яса, його ніхто сирим не їсть, приготування при температурі 70°С і вище, знищує збудника.

Нехтувати заходами безпеки, і продавати заражене м’ясо, категорично заборонено, так як це може спровокувати епідемію в усьому світі у свиней. Висока адаптивна здатність вірусу помічена давно, тому подальший розвиток хвороби потрібно лікувати і локалізувати у зародженні.

Расположение

Координаты порта: 46°38'N, 32°37'E.

Адрес

пр. Ушакова 4, Херсон, 73000, Украина.

Контакты

Тел.: +38 (0552)223-248

Администрация Херсонского морского порта

ГП «ХМТП»