Досвід «Южного»: як розробити, втілити Плани розвитку порту й окупити інвестиції

2017072506

Морський порт «Южний» стабільно є лідером та першопроходцем галузі забезпечує третину перевалки, реалізує масштабні інфраструктурні проекти міжнародного рівня, але найголовніше – системно та стратегічно підходить до питання розвитку. ВЦРТІ випала можливість особисто в цьому переконатись та поспілкуватись з представниками адміністрації морського порту «Южний».

«Ми вивчили світову тенденцію будівництва торгового флоту та зробили ставку на досягнення максимальних глибин для забезпечення можливості обробки великотоннажних суден. Після цього почали розробку ТЕО (техніко-економічного обґрунтування) «Реконструкція водних підходів, маневрових зон та операційних акваторій біля причалів з урахуванням перспективного вантажообігу МП «Южний» — сказав заступник начальника адміністрації з операційної діяльності адміністрації морського порту «Южний» Олег Житомирський.

2017072502

Розробка даного ТЕО почалась ще в липні 2014 року, потім було узгодження цього ТЕО з Радою порту, отримання висновку про Держекспертизу документа, затвердження ТЕО Кабміном. Здається, це дуже довгий шлях, але зараз зрозуміло, що процес дав свої позитивні результати. Кейс «Южного» може бути прикладом розвитку для інших.

«В порту Южний ефективно діє Рада порту, в яку увійшли всі компанії, що працюють в порту, та філія АМПУ. Завдяки Раді ми змогли врахувати інтереси всіх при розробці ТЕО», - додав Олег Житомирський.

На сьогодні Планом розвитку морського порту «Южний» запланована реалізація двадцяти інвестиційних проектів, інвесторами яких виступають підприємства як приватної, так і державної форми власності, в тому числі і безпосередньо АМПУ. Ці проекти діляться за основними  напрямками -  днопоглиблення, розвиток інфраструктури морських терміналів, розвиток залізничної та автомобільної інфраструктури.

2017072503

Що ж поглиблюють в порту «Южний»

Найвідоміші в останній час з інвестиційних проектів — три незалежні один від одного проекти зі збільшення глибин. Перший — це створення маневрових зон та операційної акваторії в районі причалів № 23 — 25 з глибиною 16 м для функціонування одного з найбільших в Україні зерноперевантажувального комплексу, будівництво якого веде компанія «М. В. Карго» для Cargill. Другий — це розширення морського підхідного каналу з 140 метрів до 230 метрів, внутрішнього каналу з 140 метрів до 210 метрів і збільшення їх глибини до 20 метрів, а також днопоглиблювальні роботи на операційній акваторії причалів №№ 5 — 6. Третій проект — це підчищення дна від наносів на внутрішній акваторії в районі причалів №№ 2–4, 7–9, 16, 17, 3Н, 38 і на внутрішньому підхідному каналі. Перші два проекти характеризуються як капітальне днопоглиблення, третій – експлуатаційне.

«Всі днопоглиблювальні проекти спрямовані на те, щоб зміцнити статус Южного як найбільшого глибоководного порту в Азово-Чорноморському басейні і наростити його потужності. Насамперед, порт зможе приймати судна з більшою тоннажністю, з дедвейтом до 260 тис тонн, залучати нові і додаткові вантажні потоки, збільшити прибуток АМПУ, державних і приватних стивідорів. При цьому обсяги перевалки вантажів всіма терміналами в акваторії морського порту «Южний» збільшаться до 120 млн тонн на рік», — розповів  заступник начальника адміністрації з операційної діяльності адміністрації морського порту «Южний».

Днопоглиблювальні контракти – безумовно, тема півріччя в морському інформаційному просторі. Стільки всього було сказано за час з моменту оголошення тендерів, що дуже складно щось додати. Резюмуючи, можна сказати, що це перші подібні угоди, укладені з міжнародними компаніями China Harbour Engineering Company LTD (CHEC) (два проекти капітального днопоглиблення) та Novadeal Ltd, Deme Group (експлуатаційне днопоглиблення) — перші, що готувались з таким рівнем прозорості, перші ластівки, що дозволили зекономити близько 400 млн грн. коштів державного підприємства, які будуть використані на інші проекти розвитку.

2017072504

І ще кілька слів про цифри. Незважаючи на зовні значний обсяг інвестицій АМПУ в порт Южний — в сумі 1,7 млрд грн протягом найближчих двох років, доходи філії в Южному від портових зборів тільки за минулий рік склали 1,24 млрд грн. В результаті реалізації всіх проектів затвердженого ТЕО, в коротко-, середньо- та довгостроковій перспективі до 2038 року вантажообіг порту досягне обсягу в 120 млн. тонн навалочних вантажів, буде створено додатково 3450 робочих місць, побудовано 5,8 км причального фронту, а додатковий дохід від портових зборів складе 180 млн. доларів США на рік.

Що ж, перша партія днопоглиблювального флоту CHEC вже в порту, роботи мають початись найближчим часом. Це стане свого роду рубіконом для порту, АМПУ і галузі. Який доведе спроможність і доцільність всіх інвестицій і зусиль.

Окупність інвестицій

«В середньому окупність проектів в Южному становить від 10 до 12 років. Хоча, такі масштабні інфраструктурні проекти можуть мати і більш тривалий термін окупності — до 20 років. Те значення, яке ці проекти грають в питанні розвитку інфраструктури країни, повністю виправдовує такі терміни»,— розповідає Олег Житомирський, заступник начальника адміністрації з операційної діяльності адміністрації морського порту «Южний».

За одним із проектів з днопоглиблення, спочатку окупність передбачалася терміном до 10 років. Але, за словами Віталія, вдалося вийти на повернення інвестицій менш ніж за три роки, якщо бути точним, за два роки і десять місяців, в першу чергу, за рахунок скасування знижок.

Зважаючи на кількість інвестиційних проектів, що реалізуються в Южному, логічно питання, яким чином, за яким принципом вони обираються. В порту розповідають, що принципів всього два: це ефективність і окупність. Ефективність — це збільшення вантажообігу. Окупність — це швидкість повернення інвестицій. «При цьому ефективність потрібно розуміти не як збільшення вантажообігу в одному конкретно взятому порту, а як збільшення вантажообігу у всій портової галузі в комплексі. Необхідно збільшувати обсяги додаткових, нових вантажів, а це вже рівень стратегічного розвитку портової галузі», — підсумував Максим Широков, начальник адміністрації морського порту «Южний».

2017072505

ВЦРТІ

АДМІНІСТРАЦІЯ МОРСЬКИХ ПОРТІВ УКРАЇНИ

© 2013 — 2019 | PRIVACY POLICY. POWERED BY ASA&NNV

Ми в соціальних мережах

n-ayt-nLinkedIn_logo-nslideshare-n