Морський порт Чорноморськ: розвиток, інвестиції, концесія та днопоглиблення

2017072601

Чорноморськ разом із Южним, Одесою і Миколаєвом складають четвірку найбільших вітчизняних портів. Чим він живе сьогодні, які проекти дозволять йому розвиватись, та коли можна чекати концесії?

Сьогодення Порту

Морський порт Чорноморськ – це механізований транспортний вузол із сучасною перевантажувальною технікою та обладнаний розвиненою інфраструктурою:

- зовнішній рейд з глибиною 21 метр з можливістю обробляти судна типу «кейпсайз» до осадки 18,5 метрів;

 • - підхідний канал з глибиною 14,5 метрів та довжиною 1600 метрів;
 • - 27 причалів, що знаходяться на балансі Іллічівської філії ДП «АМПУ», а також причали ПАТ «Іллічівський судноремонтний завод», ТОВ «Іллічівський зерновий термінал», ПАТ «Чорноморський паливний термінал» та ТОВ «Іллічівський морський рибний порт» з глибинами від 8,5 до 14 метрів;
 • - три припортові станції з розвиненою залізничною інфраструктурою (забезпечують вагонообіг до 1781 вагонів на добу);
 • - п’ять контрольно-пропускних пунктів та розвинена мережа внутрішніх автомобільних доріг дозволяють обробляти більш ніж 1500 автомашин на добу;
 • складські майданчики загальною площею понад 600 тис. квадратних метрів, що дозволяють розмістити 1,5 млн. тонн різноманітних вантажів (відкриті — 575 тис. кв. м та криті — 27 тис. кв. м);
 • - власний буксирний та допоміжний флот забезпечує функціонування морського порту цілодобово та впродовж всього року (навіть при оголошенні льодової обстановки);
 • - розвинена електромережа, яка постійно вдосконалюється: модернізується система енергопостачання, впроваджуються енергоефективні технології;
 • - сумарна потужність по акваторії – 37,5 млн тонн на рік, враховуючи причали Адміністрації – більше 30 млн тонн на рік.
 • - вантажообіг в 2016 році — 15,9 млн тонн,  за шість місяців 2017 року – приблизно 8 млн тонн. Зернові вантажі традиційно складають 50% від загального вантажообігу.

«Беручи до уваги значний потенціал України в сільськогосподарському секторі, перспективним напрямком розвитку морського порту є створення зернових терміналів та комплексів. Зараз сумарна потужність з обробки зернових вантажів складає 8,6 млн тонн на рік. Сьогодні в стадії реалізації знаходяться три інвестиційні проекти зі збільшення зернових потужностей порту», - розповів заступник начальника з логістики адміністрації морського порту Юрій Соколов.

2017072602

Інвестиційні проекти в порту. Аграрні

В 2017 році АМПУ підписані меморандуми про співпрацю з компаніями «Кернел» і «Рісоіл термінал». Головна мета угод – збільшення обсягу вантажопотоку в морському порту Чорноморськ з одночасним збільшенням рівня глибин.

За умовами першого меморандуму,  компанія Кернел  планує збільшити обсяг перевалки вантажів з  3 до 7 мільйонів тонн до другого півріччя 2019 року. Для цього  підприємства Кернел – «Трансгрейнтермінал» і «Трансбалктермінал» – планують створення і реконструкцію терміналів, а також збільшення потужностей одноразового зберігання вантажів. Так, «Трансгрейнтермінал» побудує зерновий термінал із запланованим обсягом одноразового зберігання в 300 тис. тонн і об'ємом перевалки в 3 млн тонн на рік. Введення в експлуатацію перевалочних потужностей заплановано в першому півріччі 2019 року. В результаті проекту буде створено 200 нових робочих місць. Надалі в планах компанії будівництво додаткової черги терміналу зі збільшенням потужностей ще на  2 млн тонн вантажів. «Трансбалктермінал» проведе реконструкцію терміналу для збільшення обсягів перевалки вантажів до 4 млн тонн на рік.

За умовами другого меморандуму, портовий оператор «СП Рісоіл термінал» має намір збільшити свої перевантажувальні потужності  в порту  і забезпечити експортний вантажопотік не менше 3 млн тонн на рік.  Для цього буде побудований універсальний склад № 2, станція розвантаження вагонів № 2, резервуари силосного типу, транспортна галерея  до стику  причалів № 10, 11 і  уздовж причалу № 11 з установкою суднонавантажувальної машини на причалі № 11, двосторонній пірс на стику причалів № 10–11 з причалами № 11-а і 11-б з установкою суднонавантажувальних машин. Ці нові потужності покликані забезпечити збільшення кількості суднозаходів  до порту і, відповідно, зростання портових зборів.

Відповідно до умов меморандумів, АМПУ, в рамках реалізації майбутніх інвестиційних проектів, збільшить глибини на підхідному каналі порту до 16 м та операційної акваторії 1-го ковша Сухого лиману до  15 метрів,  а також біля причалів № 14,15,16,17 Чорноморського порту до 15 метрів.  Загальний обсяг днопоглиблення складе  3 104, 7 тис. куб. м.

Відповідно до календарного плану-графіка, днопоглиблення стартує в  4 кварталі 2017 року і буде завершено у 2018 році.

Окремий інвестиційний проект в порту реалізує стивідорна компанія «Іллічівський зерновий порт». Він передбачає будівництво зернового терміналу потужністю 6 млн тонн на рік з будуванням двостороннього пірсу з двома причалами № 18а і № 18б довжиною 300 метрів та глибинами 15 метрів.

«Після реалізації інвестиційних проектів  «Кернел», «Рісоіл термінал» та «Іллічівського зернового порту», в найближчі п’ять років сумарна потужність морського порту з перевалки зернових досягне 23 млн тонн на рік», -  розповів Юрій Соколов.

Це реальні проекти, спрямовані на збільшення вантажообігу та розвиток бізнесу. АМПУ для цього провадить днопоглиблення та забезпечує усі умови для комфортної роботи в порту.

2017072603

Славнозвісний Hutchison

Начальник відділу стратегічного розвитку порту Ірина Бабешко розповіла про перспективи заходу Hutchison Ports до Чорноморського порту:  «Якщо говорити про концесійні проекти розвитку морського порту Чорноморськ, то тут ми рухаємося повністю синхронно з профільним міністерством і державною стивідорною компанією ДП «МТП «Чорноморськ».

Частина роботи АМПУ полягає в розвитку акваторії, причальної лінії і портової інфраструктури загального користування. Цей холдинг має 52 термінали в 26 країнах світу, сумарний обіг якого склав 83,8 млн TEU». Оператор розглядає можливість взяти у використання площі тилів  першого та контейнерного терміналів з причалами № 1–6.  «Зараз в порту контейнерні потужності складають 1150 тис. TEU, які, на жаль, сьогодні не використовуються. Це пояснюється падінням транзитного вантажообігу контейнерів і зниженням покупної спроможності населення. Додаткову привабливість площам додає можливість підключення рефрижераторів до мережі», — додала Ірина Бабешко.

Нижче – фото 2008 року, яке дає можливість зрозуміти, який вантажообіг контейнерів був раніше. Зараз це мета та «зона росту» для порту.

Нагадаємо, що 7 липня, в ході Міжнародної конференції «Grain Ukraine», Міністерство інфраструктури України спільно з АМПУ та ДП «МТП «Чорноморськ» представили інвестиційний проект «Інвестиційні можливості: порт «Чорноморськ». Мова йде про другий термінал, який має значну виробничу площу – 26 га, розвинуту дорожню інфраструктуру з вантажним комплексом. Для його роботи пропонується використовувати причальний фронт причалів 7, 8, та 9 довжиною 500 метрів».

Також зараз триває підготовка проекту з передачі цілісного майнового комплексу залізнично-поромного терміналу в концесію; він визначений Міністерством інфраструктури як пілотний концесійний проект в сфері транспорту. Як пояснила Ірина Бабешко, термінал складається з залізнично-поромного комплексу з причалами № 26, 27 та з автопоромного (Ро-Ро) комплексу з причалом № 28. Загальна потужність терміналу складає 4500 тис. тонн вантажів на рік, 19 тис. автомобілів TIR на рік, 250 тис. легкових автомобілів на рік.

Є можливість подальшого розвитку залізнично-поромного комплексу – при необхідності можна побудувати додатковий причал та прокласти до нього залізничну колію.

2017072604

Днопоглиблення як рушійна сила розвитку 

Заступник начальника з операційної діяльності В’ячеслав Газун розповів, що сьогодні з метою підтримки паспортних і навігаційних глибин в порту з 1 липня проводяться експлуатаційні днопоглиблювальні роботи біля причалів, що знаходяться на балансі АМПУ. Роботи виконуються власним флотом АМПУ – працює земснаряд «Меотида». Всього до 20 серпня планується вийти на обсяг 16 тис. кубометрів.

«Одне з найважливіших завдань, що стоїть перед філією – чітке, вчасне та прозоре капітальне днопоглиблення в акваторії та на підхідному каналі, а також реконструкція причалів з експлуатаційним днопоглибленням. Це дозволить порту приймати судна з більшою тоннажністю, а значить – нарощувати вантажообіг. Це вигідно і державі, і бізнесу»,— підкреслив Вячеслав Газун.

Заплановане днопоглиблення підхідного каналу до 16,0 метрів (на цей час – 14,5 метрів)

Строк реалізації – 2017 рік

Вартість (запланована) – 115,2 млн гривень

Об’єм робіт – 504 тис кубічних метрів

30 червня вже оголошений початок процедури євро-торгів.

Заплановані днопоглиблювальні роботи на акваторії 1-го ковша до 15,0 метрів (на цей час  – 7–14 метрів):

Строк реалізації – 2017–2018 роки

Вартість (запланована) – 784,9 млн гривень

Об’єм робіт  — 2 600 тис кубічних метрів.

Після реалізації інвестиційних проектів з капітального днопоглиблення порт досягне рівня глибин, яких тут не було за всю історію підприємства.

«Южний» вже довів, що інвестиції у днопоглиблення можуть швидко окупитись. Наприклад, попередній подібний проект АМПУ окупився менш ніж за три роки.

Крім того, у планах АМПУ реалізація наступних інфраструктурних проектів:

1) розпочати реконструкцію:

 • - причалу № 1 з днопоглибленням до 15 метрів. Зараз вже готується тендерна документація. Планується, що загальна вартість становитиме 98,6 млн гривень;
 • - причалів № 7,8 з днопоглибленням до 15 метрів. Очікувана загальна вартість –  678,3 млн гривень;

2) розроблено ТЕО (техніко-економічне обгрунтування) реконструкції причалу № 2 з днопоглибленням до 15 метрів. Планується приступити до розробки Проекту. Очікувана вартість реалізації складе 700,4 млн гривень;

3) розробити ТЕО реконструкції причалів № 11–17 з днопоглибленням до 15 метрів. 

«Таким чином, збільшуючи глибини на підхідному каналі і в операційній акваторії морського порту, розбудовуючи портову інфраструктуру, ми підвищуємо  конкурентоспроможність акваторії і водночас створюємо умови для інвестицій. В результаті матимемо будівництво сучасних перевалочних комплексів і терміналів, зростання показників вантажообігу, нові робочі місця, збільшення прибутків та бюджетних відрахувань. Чи треба ще щось додавати про важливість проектів?» — говорить Дмитро Гудко, в.о. керівника філії АМПУ в Чорноморську.

2017072605

vcrti.com.ua

АДМІНІСТРАЦІЯ МОРСЬКИХ ПОРТІВ УКРАЇНИ

© 2013 — 2019 | PRIVACY POLICY. POWERED BY ASA&NNV

Ми в соціальних мережах

n-ayt-nLinkedIn_logo-nslideshare-n