Музей імені Ф. П. Де-Волана, м. Одеса

Музей ім. Ф. П. Де-Волана заснований 10 квітня 1990 року. Був відкритий до 200-літнього ювілею Одеси.


Він є єдиним музеєм в Україні, що відображає унікальну історію провідного порту країни, що має багаті історичні корені. Крім того, в ньому розкривається споконвічна історія Одеси і всього Північного Причорномор'я, що ставить його на рівень інших музеїв нашого міста

.

За роки свого існування музей поповнив історію раннього періоду будівництва порту, Одеси і краю новими даними і багато чого їм зроблене в місті й Україні вперше.

1. Уперше видана книга, що відображає історію Одеського порту, у всім її різноманітті, «Порт і Одеса. 200 років». Ця книга і донині залишається єдиною у своєму роді. У Музеї готується її доповнене перевидання. Вона видана на російській і англійській мовах.

2. Уперше видані Мемуари Де-Волана «Моє життя в Росії» на російській і англійській мовах;

3. Уперше видана книга «Спадщина Ф. П. Де-Волана», що цілком розкриває роль і значення його діяльності для півдня України. У ній також уперше публікується написана їм праця «Опис землі Едисан», у якому дається розгорнутий огляд України кінця 18 ст. і який включає до себе її географію, топографію, етнографію, геологію, гідрографію, ґрунтознавство та ін.

Ця книга одержала позитивне відгуки історичного факультету Одеського національного університету ім. І.І.Мечникова, доктора історичних наук, академіка Російської академії природничих наук, лауреата Державної премії України професора В. Н. Станко. Крім того, на неї дана в науковому збірнику університету позитивна рецензія доцентів кафедри «Історії України», кандидатів історичних наук Т. Гончарука і В. Пригарина. Ця ж книга в 2003 р. завоювала на 8-му міжнародному книжковому ярмарку («Зелена хвиля») два дипломи, як краща книга по історії краю за 2002 р. і за краще оформлення.

4. Знайдені в архівах Росії унікальні плани Ф. П. Де-Волана по будівництву і зміцненню порту, самої Одеси й інших міст України. Про їхнє існування не знали історики аж до кінця 20 ст.

5. Вперше в Україні в 1997 р. створені погруддя кошового отамана Захарія Чепиги і судді Антона Головатого Чорноморського козачого війська. У музеї експонуються також унікальний надмогильний козачий хрест та ін. матеріали, пов'язані з історією козацтва і його участю у взятті Хаджибею і первісним будівництвом порту і міста.

6. Уперше створений макет козачої каїки. Такі судна брали Ізмаїл і знаходилися в Одеській гавані в часи віце-адмірала О. Дерібаса.

7. Зібрано раритетний матеріал по участі порту у Великій Вітчизняній війні — мемуари учасників, фотографії;

8. За пропозицією музею в порту поставлені пам'ятники Ф. П. Де-Волану., О. Деібасу, меморіальні дошки С. П. Корольову, інженеру Ю. А. Бахметьєву, А. Ф. Ланжерону, меморіал, присвячений Ф. П. Де-Волану напроти входу в Музей порту на Ланжеронівському узвозі.

В даний час експозиція музею складається з 5 залів загальною площею 625 кв. м.

У 1-м залі відбита історія народження Одеси й Одеського порту, економіка і торгівля, порт у революціях і війнах, керування порту, порт у 90-х роках 20 в.

2-й зал, єдиний в Україні, присвячений Ф. П. Де-Волану — одному із засновників Одеси і першобудівнику порту.

У 3-м залі показана передісторія створення порту і розміщена галерея стародавніх гравюр, пов'язаних з його історією.

4-й зал присвячений розвитку порту за роки Незалежності.

5-й — історія техніки і технології порту.

У стінах музею постійно проводяться заходи, так чи інакше, пов'язані з портом і його історією, а також художні виставки, чемпіонати України та області з судномодельного спорту, зустрічі з ветеранами війни і праці.

Експозиція музею цілком розкриває всю багатогранну діяльність порту. Її оформлення і наукова концепція одержали схвалення багатьох установ, музеїв, фахівців і вчених не тільки України, але з-за кордону: Росії, Польщі, Греції, Франції. 3-й, 4-й, 5-й зали створені із застосуванням новітніх технологій. У них представлені стародавня гравюра порту (13×2 м), макет порту (4×2 м) і лайтбокс — панорама сучасного порту (4×2 м). Усі три експонати мають підсвічування.

До 60-річчя з дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні музей видав мемуари ім. Глеб-Кошанського (директора музею) «Від Вісли до Одеру», присвячені всім фронтовикам. Крім того, до 65-ліття з дня оборони Одеси було опубліковано книгу «Одесский порт. Год 1941-й».

Таким чином, Музей за 17 років свого існування перетворився у структуру, що відіграє важливу роль у духовно-просвітницькому і культурному житті не тільки порту, але і, завдяки своєму місцезнаходженню в центрі Одеси.

Працівникам Музею неодноразово оголошувалася начальником порту подяка із занесенням в особисту справу.

Музей нагороджений трьома «Почесними відзнаками» голови Облдержадміністрації.

1. Три почесних відзнаки голови Облдержадміністрації з дипломами.

2. Орден Оксфордської Бізнес-Асамблеї за високу службу людству і за збереження культурної спадщини в 2004 р. до 210-річчя Одеси.

3. Медаль і Диплом за вагомий внесок у розвиток економіки за підписом Міністра економіки України із занесенням в книжку «Транспортний комплекс України» (міжнародний проект). Київ 2007р.

АДМІНІСТРАЦІЯ МОРСЬКИХ ПОРТІВ УКРАЇНИ

© 2013 — 2019 | PRIVACY POLICY. POWERED BY ASA&NNV

Ми в соціальних мережах

n-ayt-nLinkedIn_logo-nslideshare-n