Вилкове

До складу морського порту Усть-Дунайськ входить портовий пункт Вилкове, який призначений для обслуговування туристів, які прямують на круїзних українських і іноземних пасажирських лайнерах..

1. У Вилкове проживає унікальна етноконфесійна спільність російських старообрядців з прізвищем «липовани», які протягом століть створювали і зберігали свій досить замкнутий духовно-культурний, але економічно відкритий світ. Липовани зуміли зберегти свою ідентичність серед численних етносів Бессарабії і створити унікальну субкультуру в дунайському дельтовим регіоні.


Липовани — це російські старообрядці, які втекли з Росії в дельту Дунаю в 17 столітті під час церковного Никонівський розколу. Ішли прихильники «стародавнього благочестя» в країни далекі, тікали від нехтування їх віри і прийшли в землі дунайські. У дельті Дунаю вони отримали те, що шукали,— землю праведну, вірніше не отримали, а створили її своїми руками, намостив з мулу тисячі кубометрів землі. Тут вони зуміли зберегти свою ідентичність в середовищі інших етносів. Тут же, на берегах Дунаю, старовіри отримали своє прізвисько «липовани». Що на волоському мовою означало «вони мостять».

Місцеві старожили кажуть, що справжній липован — це той, хто народився на острівній частині дельти Дунаю: «Мій батько справжній липован, він народився на острові, він плавневий липован!»
Релігійна самобутність старообрядців і життєдіяльність в непростих природних умовах сформували цікаву своєрідну субкультуру, притаманну лише жителям міста Вилкове.

2. Місто Вилкове єдине в Україні місто, побудоване на рукотворних островах. Місто Вилкове, створені липованами, розташоване в гирлі Дунаю, це останнє поселення на берегах цієї прекрасної річки. Липовани самі створили свою землю, власноруч підняв її з болота. Вони вимостили ціле місто!

На дику болотисту територію гирла Дунаю липовани-старообрядці прийшли в сімнадцятому столітті. Щоб вижити в суворих природних умовах, потрібні були колосальна воля, віра в свої сили, і титанічну працю з облагороджування дикої природи. Намічена під житло ділянка розчищалася від очерету, навколо неї вручну вибирався мул, яким мостили (прославляли) ділянку, на місці вибраного мулу утворювалися єрики (канали). Таким способом мостили місце і під житло, і під город, при цьому, вимощувати доводилося на півтора-два метри вище рівня води. Тільки уявіть собі: щоб вимостити ділянку в шість соток, треба було вибрати і укласти більше однієї тисячі кубів мулу! Таким чином, канальна частина міста Вилкове розмістилася на 72-х рукотворних островах.

3. Місто Вилкове знаходиться в оточенні Дунайського біосферного заповідника. Дунайський біосферний заповідник, загальною площею понад 50 тис. Га., рішенням ЮНЕСКО включено до світової мережі біосферних заповідників у складі двостороннього румунсько-українського біосферного резервату «Дельта Дунаю» одного з п'яти транскордонних біосферних резерватів світу. Дунайський біосферний заповідник — місце проживання величезної кількості рідкісних рослин і тварин, занесених до Червоної книги України і так звані міжнародні Червоні списки. Місто Вилкове, з його незвичайною історією, самобутністю і укладом життя, можна також назвати заповідником — заповідником культури, традицій і звичаїв липован.

4. Місто Вилкове подібно Алясці в Сполучених Штатах Америки і місту Калінінград в Російській Федерації має «відірвану» територію адміністративно підпорядковану вилковській міській раді — це острів Зміїний. Острів Зміїний знаходиться в Чорному морі, відстань від міста Вилкове до острова 52 кілометри. Одеське обласне комунальне підприємство «Острівне» організовує групові тури на острів Зміїний. Це незабутня подорож на овіяний легендами острів. У перспективі заплановано відкриття туристичного і дайвінг-центрів.

5. У місті Вилкове встановлений єдиний в світі пам'ятник віруючому старообрядницької віри, або як його називають місцеві жителі — пам'ятник Липовану. Пам'ятники створюються, щоб увічнити людей або історичні події. Пам'ятник Липовану відображає історичну епоху заселення старообрядців в дельту Дунаю. Це витвір мистецтва створив заслужений художник України Олександр Петрович Токарев — автор відомих пам'ятників: «Дружині моряка» на Одеському вокзалі, Утьосова і Уточкина на вулиці Дерибасівській, легендарному кіногерою Гоцману, козацькому отаману А. Головатому і ін.

6. У місті Вилкове встановлений єдиний пам'ятник в Україні поету — барду Булату Окуджаві. У 1962 році Булат Окуджава з дружиною Ольгою відвідали місто Вилкове, це була їх весільна подорож. Через двадцять три роки в 1985 році Окуджава, як спогад про безтурботного великої любові, написав вірш, присвячений дружині Ользі, «Дунайська фантазія», пізніше виклавши слова на пісню «Вилковська фантазія». У 2013 році в Вилкове пройшов Міжнародний фестиваль «Пісня Булата над Дунаєм», в дні фестивалю на центральній вулиці міста було відкрито пам'ятник Булату Окуджаві. Відкриття фестивалю розпочалося презентацією відеокліпу на пісню Окуджави «Вилковська фантазія». Найбажанішим гостем цього заходу була Ольга Володимирівна Окуджава.

7. У місті Вилкове встановлений єдиний в світі пам'ятник дунайського оселедця. Зображений в скульптурі шлюбний танець дунайки (так місцеві жителі називають дунайський оселедець) — символізує художній образ любові і продовження роду. Дунайський оселедець — це чорноморсько-азовський оселедець, що заходить в весняний період на нерест в річки Дунай, Дніпро, Дністер, Дон і Буг. Але тільки оселедець, який заходить в Дунай (звідси і назва, дунайська), вважається цінною промисловою рибою, оскільки у неї найбільший відсоток жирності.

8. Місто Вилкове стоїть на одній широті з містом Венеція. У світі існує багато фактів, яким наука не може дати пояснення. Часто подібні факти списують на випадковість. Так і в нашому випадку, Вилкове та Венеція з точністю до хвилини стоять на одній широті, безумовно, на цій же широті побудовано багато інших населених пунктів, але, Вилкове, як і Венеція, це місто на воді, і над рівнем моря вони розташовані однаково — 0 метрів. Венеціанськими каналами ходять гондоли, а по Вилкове — липованські човна. Вилкове і Венеція мають свою ексклюзивну привабливість, а то, що вони стоять на одній широті, пояснимо випадковістю. Унікальною випадковістю!

АДМІНІСТРАЦІЯ МОРСЬКИХ ПОРТІВ УКРАЇНИ

© 2013 — 2019 | PRIVACY POLICY. POWERED BY ASA&NNV

Ми в соціальних мережах

n-ayt-nLinkedIn_logo-nslideshare-n